A 16. „Van Művészi Vénád?” nemzetközi verseny témája idén a „Megosztás”, amelyet a diákok, tanárok és szervezők közösen választottak ki a pozsonyi nemzetközi találkozón. Hosszas vita előzte meg a döntést, hiszen még számos aktuális, izgalmas téma felmerült. A „megosztás” első hallásra talán hasonlít a tavalyi „NETWORKS” hívószóhoz, azonban van egy alapvető különbség: míg a networks estében a hálózatépítésen, kapcsolatteremtésen, addig a megosztásnál a kapcsolat tartalommal való feltöltésére kerül a hangsúly.
De mit is jelent valójában a megosztás? A megosztás olyan pozitív cselekedet, amelynek során önként átadunk valamit – ez lehet anyagi, de szellemi természetű dolog is – olyanok számára, akiknek erre szükségük van vagy nyitottak rá. Gondolj csak bele, milyen értékessé válhat egy másokkal megosztott, apró gesztus, egy könyv, egy bicikli, de az öröm, a bánat vagy egy gondolat is. A megosztás, mindegy, hogy melyik oldalán állsz a folyamatnak, megváltoztathatja emberi kapcsolataidat, sőt, akár az életedet is.
A megosztás mindenhol körülvesz bennünket – megosztunk ételt, élményeket, emlékeket, fényképeket, de ami a legfontosabb, mindannyian megosztjuk egymással a Földet.
A művészet világában is fontos szerepet játszik a megosztás. A megosztás mozzanata jelen van a művészi alkotómunkában, az elkészült alkotás befogadásában, és abban is, amikor a művészet révén egymásra találunk. Egyetlen művészeti közösség sem létezhet megosztás nélkül.
A „Van Művészi Vénád?” verseny minden eddigi kiírásában jelen volt a megosztás gondolata, hiszen ez a verseny alapvetően a kreatív ötletek, a tehetség és a művészi kifejezés megosztására épül. Idén különösen fontos lesz, hogy mit osztasz meg másokkal. Te milyen művészi üzenetet adsz tovább? Mit fogsz megosztani a világgal?
Megnyitó: 2025. április 4. péntek 16:00
A kiállítást megnyitja: DABI-FARKAS Rita, képzőművész, múzeumpedagógus
Kiállítás időtartama: 2025.04.05. – 04.26.
Együttműködő partner: Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum
Kiállításmegnyitó fényképek: Szabó Zsófia, Ludwig Múzeum