Grimm-mesék | Észt illusztrációs kiállítás
„Élt egyszer egy…“ – rendszerint e szavakkal kezdődnek a mesék. „Élt egyszer két…“ – így kezdődik ennek a kiállításnak a története. Élt egyszer két fivér, és a mesék gyűjtése lett a hivatásuk. Meséké, amelyek a zord időkből több száz emlékező és mesélő száján át jutottak el egy derűsebb új korba. De vajon csakugyan annyival derűsebb ez a kor? A jó és a gonosz az idők kezdetétől fogva harcban állnak, és alighanem az idők végezetéig az ember kísérői maradnak…
A embert próbáló esztendők, háborúk, pusztító járványok és éhínségek dacára fennmaradt meséket papírra vetették. Nem lettek lecsupaszítva a gyermeki értelem szintjére és éber „nénik” sem csiszolgatták politikailag korrektre őket. A történetek valódiak voltak, komorak és félelmetesek, akárcsak a kor, amelyben születtek. A rengetegek sűrűek és sötétek voltak, a boszorkányok gonoszak és csúfak, minden sarok mögül a halál leselkedett, és az éberséget egy pillanatra sem volt szabad elveszíteni. A jó győzelméért keményen kellett küzdeni, de olykor azért kisütött a nap. A barátság, szerelem, jóság, tisztesség és hála értékes drágakövekként ragyogtak, és a gonosz elnyerte méltó büntetését. Ilyenek a Grimm testvérek meséi, melyek megszerettették magukat az emberekkel és ihletet adtak a művészeknek.
Az északi országokban a hosszú téli estéket hagyományosan mesemondással múlatták, saját és idegen mesékkel. Észtországban sem volt ez másként. Jóllehet, az észt gyermekkönyvkiadás napjainkban aranykorát éli, a művészeknek ritkán adódik alkalma klasszikus mesekönyvek illusztrálására. Az alkotóvágyuknak azonban semmi sem szabhat gátat. Így jöhetnek létre azok a tárlatok, melyeken testet öltenek az őket megihlető mesékről támadt látomásaik és elképzeléseik, még ha nagy valószínűséggel nem is fognak könyvek lapjain visszaköszönni.
A kiállításon látható 59 kép alkotói – 20 észt művész – a Grimm testvérek meséiből merített ihletet. Természetesen azokból, melyek a lelkivilágukhoz a legközelebb álltak. A tárlat igencsak sokszínű lett: a legfiatalabb művészek még alkotói pályájuk elején járnak, az idősebbek már maradandó nyomot hagytak művészettörténetünkben. Egyes munkák a gyerekeket szólítják meg, mások a nagyobbakat. Mint ahogy a mesékkel is lenni szokott: mindenki megtalálja a neki valót. A többrétegű képeket ki-ki olyan mértékben bontja ki, amennyire az élettapasztalata lehetővé teszi. Van, aki megmarad a felszínnél, mások leásnak a legmélyebb, legtitkosabb rétegekig. Az bizonyos, hogy senkinek sem kell csalódnia, és a komor tónusok mellett világos, derűs árnyalatok nyújtanak vigaszt.
– Viive Noor, a kiállítás kurátora
Kiállító művészek: Sveta Aleksejeva, Anu Kalm, Kristi Kangilaski, Kadi Kurema, Anne Linnamägi, Regina Lukk-Toompere, Ülle Meister, Tiia Mets, Jüri Mildeberg, Piret Mildeberg, Gerda Märtens, Viive Noor, Juss Piho, Anne Pikkov, Tiina Mariam Reinsalu, Ulla Saar, Kertu Sillaste, Maarja Vannas, Urmas Viik, Catherine Zarip
Kurátor: Viive Noor
Online megnyitó: 2020. szeptember 11. 17:00
A megnyitó a közönség számára kizárólag online lesz követhető a Deák17 Galéria Facebook oldalán, és visszanézhető a Galéria YouTube csatornáján, itt.
Megnyitja: Viive Noor illusztrátor, a kiállítás kurátora
Videó a megnyitóról:
A kiállítás megtekinthető a biztonsági előírások – azok visszavonásáig történő – betartásával (maszk vagy kendő viselete kötelező, maximum 10 fő tartózkodhat egyidejűleg a kiállítótérben egymástól 1,5 m távolságban).
Együttműködő partnerek: Észt Gyermekirodalmi Központ, Magyarországi Észt Intézet, Észt Kulturális Alap
Csoportos látogatás esetén előzetes bejelentkezés szükséges a deak17galeria@gmail.com címen. A kiállítás szeptember 19-én nem látogatható, és október 17-én 13 és 18 óra között látogatható, mert a Világjáró gyerekek programot tartjuk.
Virtuális kiállítás
Az Élt egyszer egy… kiállítás virtuális kiállítás formájában is megtekinthető. Virtuális kiállítás megtekintéséhez kattintsatok ide!
A virtuális tárlatot virtu•ART•tour készítette.
Otthoni foglalkozás
Grimm-meséken innen és túl LINK a foglakozáshoz.
Vajon kik azok a Grimm-testvérek, mi az az illusztráció és hogyan készül a kollázs? Hogyan nézhet ki Piroska vagy Hófehérke, milyen lehet egy cyberpunk csizmáskandúr vagy ki az a Vashenrik? Otthoni vagy akár tanórán is felhasználható foglalkozásunk a kiállítás képein keresztül, néhány játékos feladattal kiegészülve ismerteti meg a gyerekeket a Grimm-mesék és az illusztrációk világával. A foglalkozás során mindenki létrehozhatja saját Grimm-illusztrációját is. Ajánlott életkor: 7-10 év.
Kapcsolódó program
- Mesemondás papírszínházzal
Időpont: október 14., szerda, 6 óra
Révész Emese nemcsak Grimm-meséket mond, hanem meg is eleveníti a történeteket papírszínháza segítségével.
A mesemondást online követhetitek a Deák17 Galéria Facebook-oldalán, később visszanézhetik a Galéria YouTube csatornáján.
- Mesés képek a kék ég alatt – Galériatúra
Időpont: október 16., péntek, 12–14 óra
A Budapest Art Week keretében megrendezésre kerülő vezetett túra három budapesti galériát érint, ahol a résztvevők festmények és illusztrációk mesés képein keresztül fedezhetik fel a kortárs hazai és külföldi képzőművészek alkotásait. A séta a Virág Judit Galériából indul, ahol Paizs László Tiltottól a szakrálisig című kiállítását mutatják be az érdeklődőknek. Majd a Léna Roselli Galériában Incze Mózes “Valahol mindig kék az ég” című kiállítása után, a. túra utolsó állomása a Deák17 Galéria, ahol észt művészek vendég-kiállításán a mesék titokzatos világába tesznek látogatást a résztvevők.
További info, regisztráció: www.bpartweek.hu/hu/programok/meses-kepek-a-kek-eg-alatt-886
- Musica Moralia online koncert
Időpont: október 7., szerda, 6 óra
Musica Moralia (Meggyesházi Éda) különleges hangulatú, experimentális poszt-folk világú énekesnő, zenész. Saját megfogalmazása szerint csendes zajt játszik – egyszer cimbalommal, máskor zongorával. A zenélést egy kéthúros gitárral kezdte és a zongorával, majd a csellóval folytatta, eközben megmagyarázhatatlan vonzalmat érez a ’80-as évek elektromos orgonáihoz is. Több mint tíz éve van jelen a zenei színtéren Magyarországon, Németországban, Hollandiában. 2012-es első megjelenését, a nagyrészt csellón és elektromos orgonán íródott Tooth and Teeth EP-t 2016-ban követte debütáló nagylemeze Hell is Coming Home címmel, intim, rendkívül személyes, cimbalmon, zongorán, orgonán előadott dalokkal, a Normafa Records megjelenésében. 2016 óta a Klinik művésze. A koncertet a közönség a Galéria Facebook-oldalán követheti.
- Újragondolt Grimm-mesék. Hagyomány és újítás a Grimm-mesék illusztrációiban
Online kerekasztal-beszélgetés
Időpont: szeptember 30., szerda, 6 óra
Résztvevők:
- Szekeres Nikoletta irodalomtörténész
- Csányi Dóra Csimota Gyerekkönyvkiadó vezetője
- Paulovkin Boglárka illusztrátor
Moderátor:
Révész Emese művészettörténész
A beszélgetés a Galéria Facebook csatornáján követhető.
Megjelenések
2020. szeptember 11. Klubrádió, Café Péntek, Kaposi Dorka galériavezető Váradi Júliával beszélgetett, link (37.50-től)
2020. szeptember 11. Civil Rádió, 117 perc, Kaposi Dorka galériavezetővel Acsády-Pongyor Áron készített interjút, link (9.42-től)
2020. szeptember 15., We Love Budapest, 5 kiállítás szeptemberre, amiért megéri útra kelni, link
2020. szeptember 23., Katolikus Rádió, Kaposi Dorka galériavezető Balla Ferenccel beszélgetett, link